تاثیر موسیقی بر فعالیت ورزشی

موسیقی و ورزش

تاثیر موسیقی بر فعالیت ورزشی

گوش دادن به موسیقی در حین هرگونه فعالیتی ، باعث احساس فشار کمتر بر بدن می شود.

برای برخی از ورزشکاران و افرادی که پیاده روی یا دوچرخه سواری می کنند ، گوش دادن به موزیک یک ضرورت و نیاز است نه یک عمل فانتزی!

در ۱۰ سال اخیر تحقیقات فراوانی روی نقش موسیقی بر میزان کالری مصرفی و کارایی افراد در حین ورزش صورت گرفته است. و روشن شده که برای خیلی از افراد ورزش بدون موسیقی ممکن نیست. موزیک در حین ورزش می تواند ذهن ما را از درد و خستگی پرت کرده و باعث بالا رفتن استقامت و عملکرد بدن گردد. وقتی به موسیقی گوش می دهیم میتوتنیم مسافت بیشتری را راه برویم یا تند بدویم و هرگونه فعالیت ورزشی را سریعتر از آنچه که بدانیم انجام دهیم.

انتخاب نوع موزیک بر میزان اثربخشی، تاثیر به سزایی دارد ، موضوع، انتخاب آهنگ های تند و با انرژی بالا نیست، بلکه این مهم است که با انتخاب نوع موسیقی که یادآور خاطرات و برانگیخته شدن احساسات درونی فرد باشد، میزان متابولیسم شخص بالا برود.

حرکت بدن با موزیک

تحقیقاتی که در سال ۱۹۱۱ صورت گرفت، نشان داد که وقتییک گروه موسیقی مبنواخت، افرادی که در حال پیاده روی بودند، سریعتر راه می روند.

از مهمترین ویژگی های موسیقی ورزشی، ضرب و واکنش ریتم می باشد. بیشتر افراد در حین شنیدن موزیک به طور غریزی سرشان را تکان میدادند یا با انگشت ضرب می گرفتند. تحقیقات صورت گرفته در سالهای ۱۹۶۰ و ۱۹۹۰ نشان داد که ریتم ۱۲۰ ضربه در دقیقه یا همان ۲ ضربه در ثانیه متداولترین ریتم بوده است. اما بیشتر افراد بر روی تردمیل موسیقی هایی با ریتم ۱۶۰ ضربه در دقیقه را ترجیح میدهند، ولی ریتم بالاتر منجر به انگیزش بیشتر نمی شود. بلکه بسته به  فرهنگ و شخصیت فرد دارد. در واقع همخوانی با موزیک به بدن کمک می کند تا از انرژی اش استفاده مفیدتری بکند،هنگامی که بدن هماهنگ با ضربات آهنگ حرکت میکند یعنی از موزیک کمک می گیرد ونیاز نیست تلاش بیشتری بکند،همچنین خطایش کمتر شده وانرژی کمتری مصرف می کند.

یکی دیگر از فواید گوش دادن به موزیک در هنگام ورزش کردن ، پرت شدن حواس شخص می باشد، پس از مدتی ورزش بدن علائم خستگی را شناسایی کرده و تصمیم میگیرد نیاز به استراحت را اعلام کند، موزیک با بعد روانی نسبت به این کنترل مغز مبارزه می کند.

موسیقی و تردمیل

باتوجه به نکات گفته شده در مورد موسیقی و ورزش قابل توجه است که یک ورزشکار در حین حرکت بر روی تردمیل با پخش موزیک دلخواه ، با قدرت بیشتر، مسافت بیشتری را بدون احساس خستگی طی کند.

بعضی از تردمیل ها با استفاده از کابل به تلفن همراه شخص وصل شده و از بلندگوهای تعبیه شده روی تردمیل ، صدای موسیقی به گوش میرسد. در بعضی دیگر از تردمیل ها با اتصال فلش مموری به تردمیل موسیقی مورد نظر بخش می شود.

در یک مطالعات مقطعی از بین ۲۷ نفر از دانشجویانی که بر روی سطح صاف و شیبدار تردمیل، وبا پخش موسیقی ملایم و سریع، انجام گرفت یافته ها نشان می داد که کارایی فیزیکی در شرایط بدون موسیقی دارای کمترین مقدار و در شرایط موسیقی ملایم و بلند دارای بیشترین مقدار می باشد.

نتیجه گیری ها حاکی از آن بود که موزیک ملایم با تراز فشار بالا باعث کاهش در ضربان قلب و کالری مصرفی در حین حرکت بر روی تردمیل شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *