بوی سوختگی از تردمیل، دلایل و راهکارها

دختر روی تردمیل - بنر بوی سوختگی تردمیل

بوی سوختگی از تردمیل، دلایل و راهکارها

تردمیل هم ممکن است مانند هر دستگاه دیگری دچار مشکل و خرابی شود. در بخش مقالات مربوط به نگهداری و تعمیر تردمیل مقالات متعددی در خصوص نگهداری از تردمیل بیان کردیم از جمله: خرابی تردمیل و روش های تعمیر آن، که حالت های زیادی را بررسی کردیم و راهکار مربوط به هرکدام را ارائه کردیم و یا نحوه تنظیم نوار نقاله تردمیل یا نحوه روغنکاری تردمیل و یا کارهای که باید هنگام خیس شدن تردمیل انجام دهیم و موارد دیگر، اما در این مقاله می خواهیم در مورد یک موضوع بسیار مهم صحبت کنیم و ان هم سوختگی تردمیل و احساس بوی سوختگی از تردمیل.

ممکن است در حال استفاده از تردمیل باشیم که بوی سوختگی حس کنیم، هرچند میتواند نادر باشد اما اجتناب ناپذیر نیست که این موضوع بسیار خطرناک بوده و به هر دلیلی که این مشکل به وجود آمده است که خود می تواند سبب آتش سوزی شود. اولین کاری که باید انجام دهید توقف سریع دستگاه و خارج کردن از برق است.

در صورتی که از در باشگاه هستید و از تردمیل باشگاهی در حال استفاده هستید این موضوع را سریعا به مربی یا مسئول باشگاه اطلاع دهید و در صورتی که در منزل خود در حال ورزش کردن هستید و از تردمیل خانگی استفاده می کنید، سه مورد زیر را بررسی کنید و طبق راهنما عمل کنید و البته بعد از خارج کردن دستگاه از برق از شرکتی که تردمیل خود را خریداری کرده اید کمک بگیرید:

اما ۴ عامل مهمی که باعث ایجاد بوی سوختگی در تردمیل می شوند:

 • اتصالی کردن موتور تردمیل

اگر تردمیل را روشن کنید و خیلی سریع آن را بر روی سرعت ها بالا و حداکثری ببرید دستگاه با سرعت بالا شروع به کار می کند یا باعث پریدن فیوز می شود. اتصالی موتور، موجب اتصال کوتاه شدن برد کنترل (درایور) می شود. در این موارد این اقدامات را انجام دهید:

 1. سیم های متصل شده به موتور را تست کنید.
 2. سایر اتصالات را چک کنید که اتصال زمینی نداشته باشند.
 3. برد موتور را بررسی کنید که آسیب ندیده باشد که برای این مورد حتما از کارشناس پشتیبانی محصول حریداری شده کمک بگیرید

توصیه می شود هرچند وقت بکیار (حداقل ماهیانه) تردمیل در حالت خاموش باشد، از برق کشیده شده باشد و با جارو برقی اطراف موتور تردمیل را تمیز کنید

سوختگی سیم پیچ ها معمولا ناشی از روغن کاری نا مناسب هستند چند گونه از سوختگی ها در زیر آمده است:

 1. سوختگی کلی که به علت مشکلات ولتاژ است و همچنین زمانی رخ می دهد که موتور به خوبی خنک کاری نمی کند. بنابراین کل سیم پیچ داغ شده و می سوزد.
 2. یک فاز از سیم پیچ دچار اختلال شده و در نتیجه جریان بیشتری وارد دو فاز دیگر می شود و موتور گرم می شود.
 3. زمانی که یک کنتاکتور مشکل پیدا کند و از دو کنتاکتور دیگر استفاده شود نصف سیم پیچ می سوزد.
 4. آلودگی و تغییرات ولتاژ باعث ایجاد سوختگی لکه ای می شود. در این حالت اتصال کوتاه بین سیم پیچ ها رخ می دهد.
 5. سیم کشی نادرست و بالارفتن بار جریان الکتریکی موجب سوختگی سیم پیچ راه انداز می شود که معمولا در سیم پیچ هایی که تک فاز هستند این اتفاق رخ می دهد.
 6. از کار افتادن یک فاز اولیه نیز موجب سوختگی سیم پیچ می شود.حل این مشکلات تنها توسط کارشناس مربوطه انجام می شود.
 7. تحمل بار بیش ازتوان موتور نیز باعث سوختگی آن می شود.
 • اصطکاک بالای تسمه و تخته تردمیل

معمولا تسمه تردمیل و تخته تردمیل باهم در ارتباط هستند. در شرایطی که مدت زمان استفاده از ترمیل زیاد است تسمه فرسوده تر شده و اصطکاک آن با تخته تردمیل بیشتر می شود.حرارت ایجاد شده در اثر این اصطکاک موجب داغ شدن تسمه شده و کلید قطع کننده جریان برای کنترل حرارت انرژی الکتریکی را قطع می کند. قطع و وصل شدن های مداوم این کلید، فعالیت موتور را دچار اختلال کرده و موتور مجبور است انرژی الکتریکی بیشتری استفاده کند تا سرعت تسمه را کنترل کند. به موجب این امر موتور نیز داغ می شود و ممکن است نیاز باشد تسمه و موتور را تعویض کنید.

برای به تعویق افتادن این موضوع ماهی یک بار با بالا دادن لبه تسمه فضای بین تخته و تسمه را با دستمال نمدار تمیز کنید. چرا که گرد و خاک اصطکاک را افزایش می دهد. برای آگاهی از نحوه تمیز کردن و استفاده از مواد مناسب برای این کار، دفترچه راهنما را مطالعه نمائید. با روغن کاری تسمه تردمیل می توان تا حدودی این مشکل را کم کرد. برای انتخاب روغن مناسب می توانید از کارشناسان تردمیل کمک بگیرید

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که تسمه در میان تردمیل قرار گرفته است و اگر از تراز خارج شود لبه تسمه با اطراف تردمیل درگیری و اصطکاک پیدا می کند و موجب فرسودگی و خرابی آن می شود.بنابراین با پیچاندن پیچ های کناری غلطک که در انتهای تردمیل قرار گرفته است، برای تراز کردن تسمه استفاده می شود.در موادی نیز کشش تسمه تردمیل سبب لغزش آن شده که کشیدگی بیش از حد از آن به غلطک و موتور آسیب می رساند.

 • سوختگی رشته سیم صفحه موتور تردمیل

ممکن است در اثر درست کار نکردن دستگاه کمپرسور و خنک کاری و افزایش بار و جریان الکتریکی آن و به طور کلی بالا و پایین شدن ولتاژ سوختگی رشته سیم صفحه موتور تردمیل رخ می دهد.

 

 • سوختن تسمه تردمیل

در اثر اصطکاک بالا و عدم روغن کاری صحیح و همچنین گذشتن زمان و استفاده مداوم از ترمیل باعث سوختگی تسمه شده که با ایجاد بوی پلاستیک سوخته خود را نشان می دهد. که در این حالت احتمال تعویض تسمه بالاست. اگر به سوختن تسمه توجه نشود باعث آسیب و حتی سوختن موتور نیز می شود.

 

راهکار مناسب در هر کدام از موارد گفته شده در بالا ، شخص باید استفاده از تردمیل را متوقف کرده و با تعمیرکار تماس بگیرد. تا با بررسی مشخص شود کدام مورد نیاز به تعویض دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *