شیب تردمیل

شیب تردمیل

شیب تردمیل

به طور کلی تردمیل ها از نظر شیب به سه دسته تقسیم میشوند:

  1. دسته اول تردمیل هایی که به طور کلی اصلا شیب ندارن و تردمیل های ساده ای هستند که شیب در آنها تعبیه نشده است. و حرکت روی آن ها فقط به صورت مسیر مستقیم است.
  2. دسته دوم تردمیل هایی هستند که دارای شیب دستی هستند که در اکثر موارد شیب سه مرحله ای دارند در این تردمیل ها هنگامی که تردمیل روشن است و شخص در حال استفاده از آن می باشد، نمیتواند شیب را تغییر دهد بلکه باید تردمیل را خاموش کرده و نوار نقاله را بالا بیاورد و با کمک شاسی تعبیه شده شیب را با دست تغییر دهد. در  این حالت تغییرات شیب زیاد نیست.
  3. دسته سوم تردمیل هایی هستند که شیب در آنها به صورت برقی می باشد. در این حالت تغییرات شیب متفاوت است. تردمیل هایی که شیب آنها برقی است ، در آنها یک عدد موتور شیب یا جک وجود دارد که اصطلاحا تردمیل های دو موتوره نیز نامیده می شوند. در این نوع تردمیل ها در همان حالتی که شخص بر روی تردمیل در حرکت است می تواند با فشار دادن دکمه های موجود روی مانیتوریا دسته تردمیل ، شیب را افزایش و یا کاهش دهد. که دامنه تغییرات شیب در تردمیل ها بسته به مدل و نوع آن ها متفاوت است.

به طور کلی هر فرد سالمی که می خواهد از تردمیل به عنوان یک ورزش هوازی برای کاهش وزن خود استفاده کند نیاز دارد که از شیب تردمیل نیز استفاده کند  زیرا با کمک شیب تردمیل کالری بیشتری مصرف می کند همچنین ماهیچه های پشت ساق پا بیشتر درگیر میشود و فشار بیشتری را تحمل می کند.

لازم به ذکر است با استفاده از برنامه های از پیش تعریف شده تردمیل می توان در حالت های مختلف از شیب زیاد تا شیب کمتر را استفاده کرد.

مسلما استفاده از تردمیل در حالت عادی (سطح صاف) در مقایسه با سطوح ناهموار و داری شیب بسیار ساده تر خواهد بود؛ فشاری کمتری وارد می شود و قطعا کالری کمتری سوزانده می شود. در تردمیل های که قابلیت تنظیم و تغیر شیب در آن ها وجود دارد ورزشکار می تواند به سادگی تجربه دویدن یا پیاده روی در حالت شیب دار را نیز تجربه کند و خوب قطعا سطح تمرین خود را بالاتر ببرد. .تردمیل های استرانگ که اغلب دارای قابلیت تنظیم شیب هستند (شیب برقی و دستی)  به سادگی و با فشار یک دکمهمی توانید درجه شیب را تنظیم کنید.

شیب ۱ درصد تردمیل نقش مقاومت هوا در تمرینات خانگی را دارد و با این شیب دویدن در فضای بیرون شبیه سازی می شود.

در تردمیل های که قابلیت تنظیم شیب برقی در آن ها وجود دارد، موتور تنظیم شیب از موتور اصلی تردمیل که وظیفه حرکت نوار نقاله را به عهده دارد مجزا است. این موتور مخصوص تنظیم شیب کمک می کند بتوانیم شیب دستگاه را به راحتی تغییر بدهیم، همچنین برخی از تردمیل ها در برنامه های از پیش تعیین شده خود تغییر خودکار شیب را دارند و حتی بعضی از برنامه ها بر اساس تغییر شیب طراحی شده اند.هر چه شیب دستگاه بیشتر باشد کالری سوزی افزایش پیدا می کند؛ البته این در صورتی است که سرعت را کاهش ندهیم. بالا بردن سختی و شدت تمرین یکی از نکاتی است که به کاهش وزن کمک می کند.

اگر تصمیم به خرید تردمیل با قابلیت تنظیم شیب برقی را دارید مطمئن شوید که موتور مربوط به تنظیم شیب نیز دارای گارانتی و خدمات پس از فروش باشد.

 

فواید استفاده از شیب تردمیل

شیب تردمیل باعث می شود که فرم دهی بهتر و زیبا تری در  پایین تنه ورزشکار شکل بگیرد که اصطلاحا به آن آرایش بدن گفته می شود در حقیقت با افزایش مقاومت در هنگام راه رفتن ماهیچه های ران سفت تر می شوند و همچنین آمادگی جسمانی بالاتری بهره مند خواهد شد قدم برداشتن روی سطح شیب دار نه تنها منجر به کالری سوزی بیشتر در طی تمرین می شود، بلکه موجب خواهد شد چربی سوزی در زمان استراحت و پس از تمرین نیز ادامه داشته باشد.

راه رفتن روی شیب زیاد قدرت بدن را بیشتر می کند و منجر می شود انرژی بیشتری مصرف بکنید؛ شیب زیاد علاوه بر افزایش کالری سوزی کمک می کند چربی های اضافه از بین بروند و جای خود را به عضلات بدهند.

یک تمرین ساده برای استفاده از شیب هنگام استفاده از تردمیل

برای استفاده از شیب هنگام ورزش با تردمیل روش های و برنامه های بسیار متعددی وجود دارد که می تواند متناسب با نوع و ورزش و برنامه و تصمیم شما متغییر باشد اما در این قسمت از مقالات توماس اسپرت می خواهیم یک برنامه ساده استفاده از شیب را نیز در به شما معرفی کنیم:

ابتدا تردمیل در حالت صاف تنظیم باشد و  ۳ دقیقه روی سطح صاف راه بروید؛ سپس ۲ دقیقه بدوید، تنظیم سرعت را می توانید به سادگی و بر اساس توانایی بدنی و نحوه قدم برداشتن های خود تنظیم کنید به نحوی که محبور به دویدن آرام روی تردمیل شوید، سپس شیب دستگاه را هر ۵ دقیقه ۲ درصد افزایش بدهید تا شیب به ۱۲ درصد برسد؛ در شیب ۱۲ درصد به مدت ۱۰ دقیقه راه بروید. پس از آن ۲ درصد شیب را کم کنید و هر ۵ دقیقه این کار را تکرار کنید تا سطح تردمیل صاف بشود.

 

۴ نکته مهم در خصوص استفاده از شیب تردمیل

  1. حتما تمرین خود با تردمیل را با سطح صاف و بدون شیب شروع کنید و پس از چند دقیقه تمرین ساده اولیه شیب را تغییر دهید.
  2. تمرین روی تردمیل با شیب زیاد به کسانی توصیه می شود که دچار عوارض زانو و پارگی رباط های قدامی نشده باشند.
  3. اگر در حین تمرین در قسمت زانوهای خود سوزش و درد زیاد احساس کردید، تمرین را متوقف کنید و شیب دستگاه را به صفر برسانید
  4. اگر برنامه ورزشی شما به نحوی است که نیاز است به صورت مداوم شیب را تغییر دهید بهتر است دستگاه شما مجهز به شیب برقی باشد تا تمرین شما راحت و بدون درسر و بدون توقف باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *